Kurier wąskotorowy

08.09.2013 SPOTKANIE Z BOGDANEM POKROPIŃSKIM

 

W niedzielę 08.09.2013, gościł u nas Pan Bogdan Pokropiński autor książki " Kolej Grójecka" oraz wielu książek o kolejach wąskotorowych, pracownik kolei, człowiek z wielką pasją. Mieliśmy okazję wysłuchać jego opowieści a także podyskutować na tematy kolejowe. Spotkanie uważamy za bardzo udane, dziękujemy wszystkim przybyły a szczególnie Panu Bogdanowi Pokropińskiemu

 

 

 

 

JUBILEUSZ 115 - LECIA KOLEI

23.czerwca 2013 roku GRÓJECKA KOLEJ DOJAZDOWA miała swoje 115 lecie, obchodziliśmy je hucznie.

Na stacji "Piaseczno Miasto Wąskotorowe" odbyła się część oficjalna na której zaszczycili nas swoją obecnością wysokiej rangi oficjele.

Był Pan Wiceminister Janusz Piechociński, Wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski, Wiceburmistrz Daniel Putkiewicz, Przewodniczący rady Miejskiej Piotr Obłoza,

Tadeusz Samborski z Urzędu Marszałkowskiego, Józef Zalewski, Dariusz Malarczyk, Katarzyna Obłąkowska, Waldemar Kossakowski, Bogdan Pokropiński autor książki "Kolej Grójecka" i wiele innych ważnych gości.

Na peronie powitał ich Prezes Jerzy Walasek i powiedział kilka słów o naszej działalności, następnie były wystąpienia i podziękowania.

Po części oficjalnej, pociąg z gośćmi oraz oddanymi turystami kolei waskotorowej wyruszył do Runowa na obchody dalszej części Jubileuszu, ale już w trochę mniej oficjalnym stylu.

W Runowie odbywał się piknik z wieloma atrakcjami dla dorosłych i dzieci.

Można było posłuchać muzyki country, nauczyć się tańca country.  Występili nasi lokalni artyści, zespół ludowy "Kłosowianki" , Katarzyna Pułkownik,

na koniec wystąpił zespół indian.

Były także dmuchane zjeżdżalnie, jazda na koniu, przejażdżki drezynami i wiele, wiele ciekawych atrakcji.

Goście bawili się do 20:00.

Wszystkim uczestnikom jeszcze raz bardzo dziękujemy!!!!!

   

  

 

 

 

 

MARZANNA ODPŁYNĘŁA :)

w niedzilę 24. marca 2013 roku Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa rozpoczęła sezon wiosenny

wycieczką pt "Topienie Marzanny".

Pogoda była zimowa ale nasze nastroje bardzo wiosenne.

na tę okoliczność zrobiliśmy Marzannę w bardzo wiosennych barwach i wraz z naszymi turystami

wrzuciliśmy do rzeki Głoskówki;

Teraz mamy już nadzieję, że przyjdzie do nas piękna kolorowa wiosna !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SYLWESTER Z KOLEJĄ WĄSKOTOROWĄ 2012

Już po raz szósty w roku 2012 odbył się sylwester z Piaseczyńską Koleją Wąskotorową.

Jak zawsze było bardzo bardzo kolejowo.

Piękna sceneria, super pogoda, pyszne jedzonko i świetna zabawa, która trwała do godziny 2:00.

Uśmiech na twarzach nie opuszczał naszych gości, którzy są w tym dniu dla nas najważniejsi.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne  przybycie i życzymy Szęśliwego Nowego Roku !!!!!

 

   

 

 

 

 

 

 

14 grudnia 2012 roku pożegnaliśmy ze smutkiem parowóz PX 48 - 3917.

w tym dniu wyjechał z hali i został zabrany w inne miejsce.

Parowóz, który był symbolem Piaseczna, przypominał  swoim istnieniem, że są jeszcze magiczne  miejsca w których świat się zatrzymał.

Było to drugie dziecko Prezesa Jerzego Chmielewskiego i chcieliśmy parowóz w przyszłości naprawić aby dalej jeździł na naszych wąskich Piaseczyńskich torach.

Stało się inaczej. Teraz został wystawiony na sprzedaż i czeka: " na nowego właściciela, który się nim godnie zaopiekuje"

Będzie nam wszystkim brakowało starego PX - a, który służył nam godnie.

Kto  się nim przejechał ten miała szczęście!

    

 

 

 

 

 

 

MIKOŁAJKI 2012

 

w sobotę 08.12 i niedzielę 09.12 obyły się wycieczki pod hasłem " Podróże ze Świętym Mikołajem"

Pogoda dopisała było dużo śniegu i fajny mrozek. Mikołaj przyjechał jak na kolej przystało lokomotywą i przywiózł mnóstwo prezentów.

W zimowej scenerii i przy ognisku rozdawał upominki., rozmawiał z dziećmi i robił sobie z nimi zdjęcia.

Bardzo dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas. Mikołaj dzwonił do nas i też bardzo dziękował za miłą atmsferę, powiedział, że w przyszłym roku także do nas przyjedzie :)

           

 

 
 
 
UWAGA! Obecnie ruch turystyczny prowadzony jest lokomotywami spalinowymi Lxd2 do odwołania,
parowóz Px48-3917 oczekuje naprawy.

 

 

TOPIENIEM MARZANNY - otworzyliśmy sezon 2012
 

25. marca 2012r., wraz z naszymi turystami utopiliśmy Marzannę Kolejową i wiele innych Marzann i Panów Marzannów w rzece Głoskówce.

Tego aktu zemsty na zimie, dokonali nasi kolejarze oraz bardzo sympatyczna, liczna grupa turystów.

Wszystkie popłynęły we właściwym kierunku. I nastała wiosna :)

Po dopełnionym rytuale udaliśmy się do Runowa na ognisko i zabawę.

Była też jazda drezyną.

Sezon uważamy za otwarty i zapraszamy w każdą niedzielę aż do października.

 

  

 

POCIĄG DO GRÓJCA
 

Często zdarza się, że pociąg Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej wyrusza ze stacji początkowej, pozostawiając pasażerów, którzy nie mieli już możliwości wykupienia biletów.

Tym razem okazja i dzień był szczególny. Owe bilety były sprzedane już na tydzień przed odjazdem.

Wielką niewiadomą było jednak to, czy mieszkańcy Grójca i okolic będą chcieli zobaczyć pociąg wąskotorowy po pięciu latach jego nieobecności na stacji Grójec Wąskotorowy.

Nasze obawy były nieuzasadnione. Na 30 minut przed przyjazdem pociągu tłum gęstniał. Służby porządkowe z trudem utrzymywały zaplanowany ład. Wreszcie pojawił się pociąg. Wstęgę przecięło pięciu przedstawicieli władz: jeden marszałek, dwóch burmistrzów, jeden starosta i jeden przedstawiciel Zarządu PTKW.

Następnie pociąg dojechał do wyznaczonego celu na stacji, gdzie mieszkańcy przywitali drużynę kolejową chlebem i solą - tym chlebem nasi pracownicy podzielili się z mieszkańcami.

Ogromną niespodzianką, przygotowaną przez organizatorów grójeckich, było wykonanie wspólnego zdjęcia na tle pociągu. Każdy mógł w nim uczestniczyć i każdy może otrzymać kopię, jeżeli zgłosi taką chęć do biura PTKW.

Zdjęcia wykonał Jacek Wierzchowski, a całą imprezę przygotował a Grójcu Wiceprezes Zarządu PTKW - Zdzisław Gosk.

Nie miałaby ona jednak miejsca, gdyby nie potwornie ciężka praca naszego szefa technicznego - Pana Tadeusza Warszy oraz jego pracowników - zwłaszcza zaś Krzysia Bąka.

Wszystkim, którzy zechcieli nam w przygotowaniu tego historycznego dla Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej dnia, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

Zarząd PTKW

 

 

    

 

MARZANNA ODPŁYNEŁA

 

Pożegnanie Marzanny, bez względu na to jakich byśmy nie żywili do niej uczuć, stało się już tradycją inauguracji sezonu wiosenno-letniego Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej.

Jest pewna grupa turystów, sympatyków naszej kolei, która co roku zalicza tę imprezę, ponieważ tak naprawdę chce uczestniczyć w inauguracji ruchu turystycznego wszystkich kolei wąskotorowych w Polsce.

Tak się bowiem złożyło, że od trzech lat wstecz to właśnie Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa najwcześniej wyrusza na szlak i najpóźniej kończy swoje jazdy wycieczkowe.

Skoro pożegnanie Marzanny stało się tradycją inauguracji turystyki kolei wąskotorowych w Polsce, to warto obejrzeć kilka zdjęć obrazujących ten dzień i wydarzenie w 2009 roku.

Zapraszamy na kolejne imprezy... a mamy kilka niespodzianek w tym roku.

  

 

JEŹDZIMY MOTOWOZEM

 

Od dnia 22 czerwca 2008 r. do stałej obsługi ruchu turystycznego wprowadziliśmy motowóz MBxd2 nr 302, który dawno temu jeździł na szlaku naszej kolei.
Piaseczyńskie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej podpisało z PKP S.A. umowę dzierżawy na ten wagon motorowy i po przeprowadzeniu prób technicznych udostępniło go turystom.

Będzie on jeździł w te niedziele, na które rezerwacje biletów przekroczą miejsca w wagonach ciągnionych przez parowóz, w wycieczkach dla małych grup turystycznych do 35 osób oraz w wycieczkach dla grup turystycznych powyżej 225 osób.
Zarząd PTKW rozważa również uruchomienie stałych wycieczek popołudniowych w soboty o godzinie 16.00. Jeżeli tak się stanie poinformujemy Państwa na naszej stronie.

Najistotniejszą informacją, związaną z tym motowozem jest to, że już pierwszego maja 2009 o godzinie 10.00 wyruszy on jako pionier po wielu latach na trasę Piaseczno - Grójec. My wiemy, że to będzie ogromna frajda. Państwo musicie się o tym przekonać.

Poniżej kilka zdjęć motowozu, który wyjechał na trasę w niedzielę 22 czerwca 2008 r.

 ARCHIWUM