Wycieczki szkolne i przedszkolne

WĄSKOTOROWA SZKOŁA - OFERTA WYCIECZKI PIASECZYŃSKO-GRÓJECKĄ KOLEJĄ WĄSKOTOROWĄ.
 
Wycieczki Piaseczyńsko-Grójecką Koleją Wąskotorową są  imprezami jednodniowymi, przeznaczonymi dla przedszkoli, szkół podstawowych,szkół gimnazjalnych oraz liceów. Zapraszamy także kluby sportowe, kolonie i półkolonie.
Organizujemy różnorodne wycieczki tematyczne pt: Topienie Marzanny, Dni dziecka, Mikołajki oraz wycieczki tematyczne związane z ekologią oraz techniką kolei wąskotorowej w formie zabawy i nauki.
 
PLAN WYCIECZKI Piaseczyńsko-Grójecką Kolejką Wąskotorową: 
 • wyjazd ze stacji Piaseczno Miasto (Piaseczno, ul. Henryka Sienkiewicza 14)
 • przejazd pociągiem do siedliska turystycznego w Runowie ( ok. 50 minut)
 • piknik w Runowie od 1 -3 godzin z ogniskiem/grillem*
 • powrót do Piaseczna (ok. 20 minut)

*Dla grup zorganizowanych istnieje opcja zamówienia zestawów cateringowych.
Koszt prowiantu - 20 ,- PLN (brutto) od dziecka.
 • Kiełbasa
 • Bułki kajzerki
 • Woda
 • Widelce, noże, serwetki, kubeczki
 • Ketchup, musztarda.

JAK ZAREZERWOWAĆ PRZEJAZD DLA GRUPY ?
Dla grup szkolnych w sezonie 2024 uruchamiamy specjalne wycieczki, na które bilety można zakupić w internetowym systemie rezerwacji.
 
Terminy przejazdów:
 • 8 / 16 / 27.05
 • 4 / 11 / 20.06

  Przejazdy w innych terminach są możliwe ale wymagają kontaktu z naszym biurem pod numerem telefonu 607 155 188 lub e-mailowo turystyka@kolejka-piaseczno.pl


 
Wycieczka koleją wąskotorową może być rozszerzona o dodatkowe elementy takie jak lekcje edukacyjne "Lokomotywa Pana Tuwima", "Kolej na przyrodę", "Kolej na miarę".

W dodatkowym programie wycieczek mamy również wizytę w straży pożarnej.


 
 • WYCIECZKA Z PROGRAMEM PT. "LOKOMOTYWA PANA TUWIMA".

Dzieci uczestniczące w imprezie zapoznają się z prawdziwą lokomotywą spalinową z zasadami jej działania, genezą powstania wielu słów używanych codziennie w gronie kolejarzy, np. pociąg, maszynista, przejazd, konduktor,dyżurny ruchu, kierownik pociągu i wiele innych pojęć.
Uczą się podstaw regulaminu zachowania w pociągu oraz innych elementów wiedzy związanej z komunikacją kolejową.
Lekcja prowadzona jest na podstawie wiersza "Lokomotywa" Juliana Tuwima, w formie interpretacji i porównania do współczesnej kolejki wąskotorowej.
 •  
 •  
 • WYCIECZKA Z PROGRAMEM "ZWIERZĘTA I DARY LASU".
Podczas zabawy, dzieci nauczą się, kto zamieszkuje las oraz jakie owoce można tam znaleźć. Również zbudują budkę dla ptaków, którą następnie, wspólnie z animatorem, zawieszą w pobliskim zagajniku.
Podczas zabawy, dzieci nauczą się, kto zamieszkuje las oraz jakie owoce można tam znaleźć. Również zbudują budkę dla ptaków, którą następnie, wspólnie z animatorem, zawieszą w pobliskim zagajniku.

 


 
 • WYCIECZKA Z PROGRAMEM "KOLEJ NA MIARĘ".
Dzieci dostają kartki z kilkoma zdjęciami torów i kół kolejowych, gdzie muszą zmierzyć szerokość toru oraz kół w kilku miejscach. Następnie zanotować wyniki na kartce oraz wyciągają wnioski z zebranych miar. Dzieci stają przed lokomotywa, gdzie mają za zadanie wskazać elementy geometryczne jak i  symetryczne lokomotywy. Następnie zasiadają przy wspólnym stole, gdzie dostają  przygotowane elementy geometryczne, z których mają za zadanie wykonać  lokomotywę. 

Program "Zwierzęta i dary lasu" oraz "Kolej na miarę" są realizowane podczas posotoju pociągu w Runowie.
W przypadku niesprzyjających warunków pogodowych zastrzegamy możliwość odwołania zajęć.

 

 • WYCIECZKA PT. "POZNAJEMY STRAŻ POŻARNĄ"
W trakcie wycieczki kolejką wąskotorową na trasie Piaseczno - Tarczyn - Piaseczno (czas przejazdu w obie strony ok. 60 min. - 30 km) - pociąg zatrzymuje się w Złotokłosie, gdzie uczestnicy przejazdu udają się do Ochotniczje Straży Pożarnej.
W przystępny sposób, dostosowany do wieku dzieci, zostanie dokonana prezentacja nt. czym zajmuje się straż pożarna. W programie pokaz sprzętu gaśniczego, wozów bojowych i mundurów strażackich. OSP dysponuje świetlicą, gdzie - niezależnie od pory roku - można zorganizować zajęcia, a także spożyć posiłki. Pomieszczenie jest ogrzewane.

Po wizycie w straży pociąg odjeżdża do Runowa, gdzie wycieczka jest realizowana jak w przypadku podstawowego programu.

 

 
 
  Dla grup, które przejazd pociągiem mają już za sobą lub z jakichś względów nie mogą skorzystać z przejazdu naszym pociagiem zapraszamy na stację Piaseczno Miasto.
 
WYCIECZKA PT. "ŚCIEŻKA HISTORYCZNA NA KOLEJCE WASKOTOROWEJ" 
 
Podczas lekcji dzieci zapoznają się z historią naszej kolejki, dworca „Piaseczno Miasto Wąskotorowe” i zwiedzają stację.
W przystępny sposób dowiedzą się kim jest „kolejarz” i na czym polega ten zawód. W kolejnym etapie dzieci odwiedzą modelarnię, w której znajduje się makieta elektrycznej kolejki w skali HO (1:87), a także uczestniczyć będą w lekcji „Lokomotywa Pana Tuwima”, podczas której na podstawie interpretacji wiersza następuje porównanie do naszej kolejki. Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci będą mogły skorzystać z przejażdżki drezyną ręczną po torach kolejowych w obrębie stacji oraz zostaną zapoznane z zasadami bezpieczeństwa w ruchu kolejowo-drogowym. W przypadku złej pogody zajęcia odbędą się w wagonie. Na terenie stacji znajdują się dwie restauracje, które mogą przygotować posiłki dla dzieci.
Czas trwania wycieczki ok. 60-90 minut.
Koszt biletu za udział w „Ścieżce historycznej na kolejce wąskotorowej” wynosi 15,- PLN od dziecka.
Minimalna ilość uczestników – 10 dzieci.
Lekcja odbywa się na stacji w Piasecznie, przy ulicy Sienkiewicza 14.
 
Grupa
Koszt za osobę
Koszt za grupę
15 osób  
15 PLN
225 PLN
20 osób
15 PLN
300 PLN
45 osób
15 PLN
675 PLN
 
DODATKOWE ATRAKCJE
Aby uatrakcyjnić przejazd możemy zaproponować (za dodatkową opłatą) animatora (malowanie buziek, duże bańki mydlane, strzelanie z łuku, trampolina, etc.), przejazdy drezyną ręczną , zwiedzanie lokomotywy , pokazy chemiczne oraz występ iluzjonisty.